Zdrowe solenie, czyli przywracanie balansu sodowo-potasowego
Dlaczego lubimy sól?
Podobnie jak czyste cukry proste, sól wystÄ™puje w naturze bardzo rzadko. Przez setki tysiÄ™cy lat czÅ‚owiek mógÅ‚ spożywać cukry proste tylko zdobywajÄ…c miód i sÅ‚odkie owoce sezonowe. Sód w dużych iloÅ›ciach dostÄ™pny byÅ‚ z nielicznych sÅ‚onych źródeÅ‚. Ewolucyjnie wyksztaÅ‚ciÅ‚ siÄ™ w nas pociÄ…g do tych rzadkich substancji. Obecnie dostÄ™p do nich jest powszechny i prawie wszyscy ich nadużywajÄ….
Przed rozwojem rolnictwa ludzie spożywali dziennie ok. 1,2 g magnezu, 1,6 g wapnia i ponad 10 g potasu, ale jedynie 0,8 g sodu. Do tej pory odżywiajÄ… siÄ™ tak ludy pierwotne, np. Janomamowie, którzy przyjmujÄ… bardzo maÅ‚o sodu i okoÅ‚o 8 g potasu dziennie. Jak mieszkaÅ„cy japoÅ„skiej wyspy Okinawa, gdzie ludzie nadal jedzÄ… w tradycyjny sposób, tak i Janomamowie żywiÄ… siÄ™ gÅ‚ównie potrawami roÅ›linnymi, bogatymi w substancje zasadowe i mineralne (potas, magnez) oraz ubogie w sód. Taka dieta ma dziaÅ‚anie zasadotwórcze, chroni nerki, koÅ›ci, nerwy i ukÅ‚ad wieÅ„cowy, chroni też przed hipertoniÄ…. Janomamowie nie znajÄ… ani hipertonii, ani niewydolnoÅ›ci nerek. WspóÅ‚czesny sposób odżywiania siÄ™ u wiÄ™kszoÅ›ci ludzi prowadzi natomiast do zmniejszenia wydajnoÅ›ci nerek o poÅ‚owÄ™ w podeszÅ‚ym wieku, a czasami nawet do niewydolnoÅ›ci nerek. Nerki, zamiast zasadowych zwiÄ…zków potasu, jako bufor kwasowy wykorzystujÄ… zasadowy lecz trujÄ…cy amoniak. W spoÅ‚eczeÅ„stwach odżywiajÄ…cych siÄ™ w stylu zachodnim proporcje potasu i sodu przesunęły siÄ™ 30-krotnie w kierunku sodu (Frassetto 2001).
Pożywienie bogate w potas i niskosodowe jest bardzo ważne dla utrzymania właściwego ciśnienia krwi. Ministerstwo Zdrowia USA zaleca dzienną dawkę potasu dla dorosłych w ilości 4,7g. Ponad 90% kobiet i 75% mężczyzn spożywa go dużo poniżej dziennej normy. W sytuacji obecnej epidemii nadciśnienia porcja 2g potasu dziennie, ustalona w UE, wydaje się za niska. Według Bognara (1988) już sam proces gotowania może pozbawiać pokarm z 75% potasu i 65% magnezu.
​
Sód i potas
Sód wystÄ™puje w naturalnych produktach spożywczych w bardzo maÅ‚ych iloÅ›ciach. SÄ… one za to bogate w potas (patrz tabela na koÅ„cu tekstu). Ewolucyjnie jesteÅ›my stworzeni do spożywania maÅ‚ych iloÅ›ci sodu, nadmiar sodu (soli) szkodzi nam.
​
OkoÅ‚o 25% caÅ‚ej energii zużywamy na dziaÅ‚anie pompy sodowo-potasowej, procesu, który polega na wtÅ‚aczaniu potasu do komórek ciaÅ‚a, a wyciÄ…gania z nich sodu. Zachowanie równowagi pomiÄ™dzy iloÅ›ciÄ… sodu i potasu jest bardzo ważne dla dziaÅ‚ania pompy sodowo-potasowej i zdrowia komórek naszego ciaÅ‚a.
Potas jest ważnym i zdrowym mineraÅ‚em, który w zwykÅ‚ych okolicznoÅ›ciach jest wydalany przez nerki. Jednak u osób z niewydolnoÅ›ciÄ… nerek, np. u osób chorych na dÅ‚ugotrwaÅ‚Ä… cukrzycÄ™ lub przyjmujÄ…cych pewne leki, np. diuretyki, potas nie jest wydalany w odpowiednich iloÅ›ciach. W takim przypadku może dojść do przedawkowania potasu, co również nie jest wskazane. Aby uniknąć zbyt dużego poziomu potasu we krwi należy ewentualne przyjmowanie tego mineraÅ‚u skonsultować z lekarzem.
​
Sód jest prawie wszÄ™dzie
​
CzytajÄ…c etykiety na produktach spożywczych, wyczul siÄ™ na sÅ‚owo sól - sprawdzaj ilość soli w tabeli wartoÅ›ci odżywczych produktu. W skÅ‚adzie szukaj też innych skÅ‚adników z sodem w nazwie, np. glutaminian sodu, benzoesan sodu, inne.
Jedno z podstawowych zaleceÅ„ World Cancer Research Fund (WCRF) i American Institute for Cancer Research (AICR), powstaÅ‚ych na podstawie przejrzenia 500 000 publikacji, analizy 22 100 publikacji i oceny 7000 (WCRF, 2007), brzmi nastÄ™pujÄ…co: Å›rednie spożycie soli ze wszystkich źródeÅ‚ powinno wynosić mniej niż 5g (2g sodu) na dzieÅ„. Należy unikać spożywania potraw peklowanych, solonych lub sÅ‚onych, pokarmy należy przechowywać bez soli. Sól zwiÄ™ksza ryzyko zachorowania na nowotwór. Jednoznacznie wykazano to w wypadku raka żoÅ‚Ä…dka. Jednak równowaga sodowo-potasowa czÄ™sto ma znaczenie również przy innych chorobach nowotworowych.
Zachodni styl odżywiania (dużo białka zwierzęcego, fosforanu i soli kuchennej, mało potasu i magnezu), ciągły stres oraz mało ruchu prowadzą natomiast do ekstremalnie przesuniętych proporcji sodu do potasu oraz do nadmiaru substancji tworzących tłuszcze trwałe, takich jak chlorki, siarczany i fosforany. Tak jak proporcje sodu do potasu ekstremalnie przesunęły się w stronę sodu, tak proporcje wapnia do magnezu ekstremalnie przesunęły się w stronę wapnia.
​
Sód - cichy zabójca
Pod kÄ…tem epidemiologicznym, klinicznym i cytofizjologicznym można udowodnić, że te duże przesuniÄ™cia w równowadze substancji mineralnych i kwasowo-zasadowej peÅ‚niÄ… najważniejszÄ… rolÄ™ w powstawaniu nadciÅ›nienia krwi, udarów, zaburzeÅ„ rytmu serca, zawaÅ‚u serca, niewydolnoÅ›ci serca i nerek, osteoporozy, zaniku mięśni oraz chorób nowotworowych i metabolicznych – dochodzi do opornoÅ›ci insulinowej, zwiÄ™kszonego poziomu kortyzolu oraz aldosteronu oraz zmniejszonej endogennej syntezy witaminy D.
Sól redukuje syntezÄ™ tlenku azotu (NO) i w wyniku usztywnienia Å›ródbÅ‚onka i erytrocytów bezpoÅ›rednio zwiÄ™ksza ryzyko udaru i zawaÅ‚u serca, potas natomiast normalizuje funkcjÄ™ Å›ródbÅ‚onka i zmiÄ™kcza go. American Heart Association potwierdza, że jedzenie bogate w sód szkodzi sercu, naczyniom krwionoÅ›nym, nerkom, żoÅ‚Ä…dkowi oraz koÅ›ciom – nie mówiÄ…c już o tym, że podwyższa ciÅ›nienie krwi.
​
W Niemczech wciąż zaleca siÄ™ przyjmowanie 2g potasu dziennie, American Heart Association oraz Food and Nutrition Board zalecajÄ… natomiast co najmniej 4,7g potasu. Dawka sodu powinna wynosić maksymalnie 1,5g (3,75g soli) na dzieÅ„. Wyniki badaÅ„ sprawiÅ‚y, że Åšwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) również byÅ‚a zmuszona do zmiany wytycznych. Na caÅ‚ym Å›wiecie dąży siÄ™ teraz do podwyższenia dawki przyjmowanego potasu na co najmniej 3,5g/dzieÅ„ i obniżeniu dawki sodu do maksymalnie 2g.
Specjaliści w zakresie żywienia zalecają: jedzmy mało sodu a dużo potasu.
Kto obniża dzienne spożycie soli do jednej trzeciej, ten redukuje ryzyko chorób serca do jednej czwartej.
(Cook i inni 2007)
Aby osiągnąć właściwy stosunek potasu i sodu, niezbędna jest z reguły redukcja poziomu sodu przy jednoczesnym zwiększeniu spożycia potasu. Kto do tej pory zwykle odżywiał się dietą ubogą w potas i wysokosodową powinien w pierwszej kolejności zredukować spożycie soli, aby stopniowo w ciągu 2 tygodni podwyższyć poziom potasu w ciele. To daje nerkom czas na przestawienie się.
Ponieważ trudno tak z dnia na dzieÅ„ odzwyczaić siÄ™ od potraw solonych, pomocnym może być w tym, szczególnie na poczÄ…tku, używanie Soli Niskosodowej. Zawiera ona o 50% sodu mniej niż zwykÅ‚a sól i jest bogata w potas. Potas znajduje siÄ™ w dużych iloÅ›ciach w warzywach, owocach i w orzechach.
Rada: sól potrawy nie podczas gotowania, lecz dopiero na talerzu.
W tabeli nr 2 (poniżej) podsumowano udowodnione naukowo negatywne skutki nadmiernego spożywania sodu (przede wszystkim chlorku sodu, czyli soli kuchennej) oraz pozytywne skutki stosowania diety bogatej w potas (zwÅ‚aszcza w zasadotwórcze zwiÄ…zki potasu, szczególnie cytrynian potasu). SwojÄ… dietÄ™ możesz także wzbogacić w cytrynian potasu stosujÄ…c np. pH balans.