Jak zredukować stres
​
Nic tak nie postarza i nie zakwasza organizmu jak silny lub dÅ‚ugotrwaÅ‚y stres. Zabiera on nam cenne mineraÅ‚y, tak ważne dla pracy ukÅ‚adu nerwowego i setek innych funkcji organizmu. Codzienne życie czÄ™sto przynosi sytuacje, w których denerwujemy siÄ™ lub mocno stresujemy. Dlatego warto wprowadzić do dnia codziennego proste nawyki, które znaczÄ…co zredukujÄ… poziom stresu, pomogÄ… radzić z nim sobie i podniosÄ… odporność psychicznÄ…, a co za tym idzie i ogólnÄ….
​
Oto kilka prostych recept na redukcję stresu skumulowanego już w ciele, oraz na to, jak się go pozbywać na bieżąco.
​
​
Radość z ruchu
​
Spraw by przyjemna dla ciebie forma ruchu staÅ‚a siÄ™ staÅ‚ym punktem każdego dnia. Zalecamy co najmniej 30 minut ćwiczeÅ„ na Å›wieżym powietrzu dziennie. Ruch powinien być dostosowany do twoich możliwoÅ›ci i upodobaÅ„. PamiÄ™taj – żeby robić coÅ› dÅ‚ugoterminowo musisz to lubić! Wybierz czy wolisz jakÄ…Å› formÄ™ sportu, ćwiczeÅ„ wytrzymaÅ‚oÅ›ciowych, czy też może wystarczy ci spacer, praca w ogrodzie lub taniec.
Ruch usprawnia odkwaszanie
Stres najczęściej powoduje spiÄ™cie mięśni, czÄ™sto sÄ… one aż bolesne. To zmniejsza naszÄ… gibkość, ogranicza zakres ruchu, sprawia, że nie możemy już robić ruchów w takim zakresie jak wczeÅ›niej. Używanie mięśni i ich rozciÄ…ganie dziaÅ‚a relaksujÄ…co. Rozbija napiÄ™cia i przykurcze mięśni spowodowane stresem.
Lekkie ćwiczenia pogÅ‚Ä™biajÄ… oddech i optymalnÄ… wentylacjÄ™. To usprawnia usuwanie dwutlenku wÄ™gla (lotny kwas). Ruch i gÅ‚Ä™boki oddech to jedna z najlepszych form odkwaszania i aktywacji wszystkich mechanizmów regulacji równowagi kwasowo-zasadowej.
Po prostu... ruszaj siÄ™!
Rozruszaj swój dzieÅ„! Regularne ćwiczenia bardzo sprzyjajÄ… zdrowiu. I nie musisz uprawiać sportu – możesz chodzić, pracować w ogrodzie, jeździć na rowerze, chodzić po schodach. Z pewnoÅ›ciÄ… możesz też znaleźć zajÄ™cia ruchowe prowadzone w swojej okolicy – w towarzystwie raźniej. Spróbuj czegoÅ› nowego, może pÅ‚ywanie, jogging, aerobik, sporty grupowe, gimnastyka. Ćwiczenia na Å›wieżym powietrzu sÄ… najlepsze, ale niech aura nie bÄ™dzie wymówkÄ… do lenistwa – poznaj ofertÄ™ pobliskiego oÅ›rodka sportowego. Poza tym, zawsze możesz ćwiczyć też w domu. Możesz ćwiczyć nawet podczas oglÄ…dania ulubionego programu w telewizji.
​
​
Ciesz siÄ™ ruchem!
​
Wybierz sport, który sprawia ci satysfakcjÄ™. Pozwoli ci to uprawiać go przez dÅ‚ugi czas. Ćwiczenie w grupie daje wiÄ™cej radoÅ›ci i motywacji. GrupÄ… może być zespóÅ‚ w klubie, przyjaciele, rodzina, sÄ…siedzi. Zróbcie razem coÅ› dobrego dla waszego zdrowia.
​
Idealnym rozwiązaniem jest, kiedy w plan swojego dnia możesz włączyć:
​
-
co najmniej 30 minut dziennie zwykłych form ruchu (codzienne czynności: wchodzenie po schodach, sprzątanie, spacer zamiast jazdy autobusem, itd.)
-
2 × w tygodniu ćwiczenia wytrzymaÅ‚oÅ›ciowe i dla równowagi
-
2-3 × w tygodniu przez 30-60 minut ćwiczenia dynamiczne (bieganie, pÅ‚ywanie, jazda na rowerze, taniec, etc.)
​
Dobrze jest siÄ™ czasem spocić! Obfitsze wydzielanie potu dobrze dziaÅ‚a na skórÄ™, oczyszcza jÄ…, pozwala usunąć nadmiar sodu oraz kwasów
Głęboki, odstresowujący oddech brzuszny
​
Stres zmienia nasz oddech, spłyca go, skraca. Sprawia, że jesteśmy niedotlenieni. Zmiana techniki oddychania może mieć duży wpływ na poprawę zdrowia i samopoczucia.
​
Oddychanie brzuszne jest najzdrowszym sposobem oddychania. Zużywa mniej energii niż oddychanie piersiowe, jest masażem dla narzÄ…dów jamy brzusznej, ćwiczy mięśnie brzucha, obniża ciÅ›nienie krwi i uspokaja. Ponadto znaczÄ…co zwiÄ™ksza wykorzystywanÄ… powierzchniÄ™ pÅ‚uc, nawet 2-3 razy, i ilość wchÅ‚anianego tlenu. PÅ‚uca sÄ… optymalnie wentylowane. PamiÄ™taj o tym i czÄ™sto rób sobie przerwy na oddychanie.
​
Nowa moc w 5 minut – ćwiczenie oddechowe
​
PoÅ‚óż rÄ™ce na brzuchu i zamknij oczy. Skoncentruj siÄ™ na pÄ™pku i zacznij Å›wiadomie, gÅ‚Ä™boko oddychać. Niech oddech wpÅ‚ywa do jamy brzusznej i z niej wypÅ‚ywa. Brzuch musi wyraźnie siÄ™ podnosić i unosić dÅ‚onie. Podczas wydechu napinaj mięśnie brzucha tak, aby wypchnęły jak najwiÄ™cej powietrza. Może ciÄ™ zaskoczyć, jak szybko taki oddech wpÅ‚ynie na twoje ciaÅ‚o i umysÅ‚ – poczujesz siÄ™ bardziej komfortowo, spokojniej. Stosuj to ćwiczenie by siÄ™ na chwilÄ™ zatrzymać i zregenerować w ciÄ…gu dnia, gdy siÄ™ zdenerwujesz, po pracy, a także tuż przed snem.
Regularne wyłączenia
​
GÅ‚Ä™boki relaks jest bardzo ważny dla równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Znajdź w swoim rozkÅ‚adzie dnia czas oraz stosowne miejsce, by móc siÄ™ caÅ‚kowicie wyÅ‚Ä…czyć. Postaraj siÄ™, by staÅ‚o siÄ™ to staÅ‚ym elementem dnia lub przynajmniej tygodnia. Twoim „wyÅ‚Ä…czeniem” mogÄ… być bardzo różne rzeczy: dobra książka, muzyka, hobby, ruch, rÄ™kodzieÅ‚o, spacer, joga, medytacja lub modlitwa. JeÅ›li masz skÅ‚onność do zbyt intensywnych dziaÅ‚aÅ„ w ciÄ…gu dnia, wprowadź w jego rozkÅ‚adzie godzinÄ™ „wystarczy – wyÅ‚Ä…czam siÄ™”.
​
Dla zdrowia niezbędna jest wystarczająca ilość snu: bez niego nie możemy się zregenerować, ma on bardzo korzystny wpływ na metabolizm. Dobry sen chroni nas przed chorobami umysłowymi i fizycznymi.
Åšpij dobrze!
Ilość snu koniecznego dla zdrowia jest sprawÄ… bardzo indywidualnÄ…. Można powiedzieć, że sen ma najlepszÄ… jakość w godzinach od 22:00 do 2:00. Aby dobrze spać, przed zaÅ›niÄ™ciem należy zrelaksować umysÅ‚. Przygotuj siÄ™ do snu robiÄ…c coÅ› co lubisz i co ciÄ™ odpręża, np. spacer, chwila w ogrodzie, spokojne hobby, kÄ…piel, książka. Do tych czynnoÅ›ci nie zalicza siÄ™ telewizja lub przeglÄ…danie interentu! Pobudza to umysÅ‚ a niebieskie Å›wiatÅ‚o ekranów zaburza naturalny cykl sen-czuwanie gdyż nasz organizm produkuje melatoninÄ™, hormon odpowiedzialny za gÅ‚Ä™boki sen, tylko wtedy, gdy jest caÅ‚kowicie ciemno.
Czasem, by przywrócić naturalny cykl snu, warto skorzystać z pomocy suplementów.
Melatonina + B12: 1 mg melatoniny skraca czas zasypiania i bardzo poprawia jakość snu i nocnego wypoczynku. Witamina B12 wspiera prawidÅ‚owe funkcjonowanie nerwów i psychiki.
​
Tabletki zasadowe MelissaBalans+: ekstrakt z melisy działa uspokajająco, magnez przyczynia się także do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i funkcji psychicznych. Dodatkowo zawierają potas, cynk (dla normalnego metabolizmu kwasowo-zasadowego) i wszystkie witaminy z grupy B dla redukcji zmęczenia.
Czasem podatność na stres jest wynikiem niedoborów
Nadmierna podatność na stres lub nieradzenie sobie z nim może być wynikiem niedoborów różnych skÅ‚adników odżywczych. Najważniejszymi z nich jest magnez, wapÅ„, witaminy z grupy B.
Jeżeli cierpisz z powodu ciÄ…gÅ‚ego poczucia stresu, poddenerwoania a wyzwania dnia codziennego wydajÄ… siÄ™ ci przytÅ‚aczajÄ…ce, spróbuj suplementacji tych skÅ‚adników.
Organiczny, naturalny magnez, wraz z innymi ważnymi do jego wchłaniania i wykorzystania składnikami, znajdziesz w produkcie pH balans lub pH balans Plus.
​
Witaminy z grupy B zawarte sÄ… w Lactacholinie.
Obydwa te produkty można łączyć ze sobą, co przynosi jeszcze większą korzyć.
Jeżeli zaÅ› czujesz, że potrzebujesz wsparcia dla swojej równowagi psychicznej, wypróbuj produkt Silne nerwy.